FreshMail.pl
Lip 02

Słuchanie i toasty – sesja 2

Było to dopiero drugie spotkanie grupy Warszawskiej, a wydawać by się mogło jakbyśmy coachowali przynajmniej ostatni rok, dzień w dzień. Niesamowite jak wielki postęp następuje między jedną, a drugą sesją studiów. Mimo że każdy z nas popełnia jeszcze sporo błędów, najważniejsza jest motywacja i wielka chęć do dalszej nauki, poznawania nowych narzędzi coachingu i korzystanie z nich podczas kolejnych sesji.

Ludzie w różnym wieku, zawodowo z totalnie innych światów, z różnym doświadczeniem w coachingu, odmiennym temperamentem – pomyślmy – co może ich łączyć? To się nie może udać! Otóż to właśnie jest najpiękniejsze, że pomimo tylu różnic potrafimy otworzyć się na siebie, na nowe doświadczenia, na wspólne chwile radości, wspólne wyzwania, a chwilami nawet łzy.

Uczymy się słuchać. To takie wydawałoby się proste – wystarczy słyszeć. A jednak nie! Słuchanie to coś o wiele więcej niż tylko słyszenie. Wymaga skupienia, uważności, wzięcia w nawias swoich poglądów i przekonań, wyzbycia się poczucia, że wiem więcej. W jaki sposób można nauczyć się słuchać jak coach? Tylko robiąc to podczas sesji pod okiem czujnego trenera-coacha i otwierając się na feedback swoich coachees i obserwatorów, którzy także uczą się słuchać jak coach. Tego niestety nie nauczysz się z książki ani z YouTuba! Studiując  rzemiosło jakim jest coaching (zanim stanie się sztuką) – relacja z Mistrzem okazuje się kluczowa. Dlatego właśnie ICF wymaga od nas spotkań z mentorem, a akredytowane szkolenia nie mogą mieć formy e-learningu, lecz żywego uczestnictwa w dziejącym się kreatywnym procesie.

Podobnie – istnieją książki, które podają ‘gotowe’ coachingowe pytania. Jednak pytanie bez słuchania nigdy nie będzie mocnym pytaniem. A o takie chodzi w coachingu. Pytania sięgające sedna (nie dna!) i komunikacja wprost (nie przez „ogródki”) – w te tajniki wprowadzał nas Tomek Wanowicz, który w dodatku w ten właśnie weekend obchodził urodziny. Była zatem okazja do wzniesienia toastu.

Tomku, jeszcze raz składamy Ci najserdeczniejsze życzenia, a jednocześnie dziękujemy za przekazaną wiedzę i niesamowite przeżycia podczas wspólnie spędzonych 3 dni.

***

Monika Paprocka

Newsletter Mukoid

Zapraszamy do zapisania się na nasz Newsletter!

Zapisz mnie na newsletter Mukoid (możesz wypisać się w każdym momencie).

FreshMail.pl